Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Fackliga kontaktpersoner

Vid Göteborgs universitet finns tre huvudorganisationer representerade: OFR-S, SACO-s och SEKO.

För att komma i kontakt med någon av de tre organisationerna kan du gå in på Medarbetarportalen.

Du kan även kontakta någon av förhandlingspersonerna för respektive fackförbund.

SACO-s

Namn Ansvarsområde Mejl och telefon
Catrine Folcker

Gemensamma förvaltningen

IT-Fakulteten

Humanistiska fakulteten

catrine.folcker@gu.se

031-786 2768

Eva-Lena Axelsson

Samhällsvetenskapliga fakulteten

 

eva-lena.axelsson@sprak.gu.se

031-786 1795

Catrine Forssén Konstnärliga fakulteten

catrine.forssen@gu.se

031-786 2769

Maria Danielsson Konstnärliga fakulteten

maria.danielsson@gu.se

 

Klas Eriksson

Naturvetenskapliga fakulteten

Sahlgrenska akademin

klas.eriksson@gu.se

031-786 1989

Merja Nurkkula Karlsson Naturvetenskapliga fakulteten

merja.nurkkala@rheuma.gu.se

031-786 1170

Maja Pelling

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Sahlgrenska akademin

maja.pelling@gu.se

031-786 1165

Mikael Brisslert

Handelshögskolan

Gemensamma förvaltningen

Universitetsbiblioteket

mikael.brisslert@gu.se

031-786 5393

Erik Pålsson

Humanistiska fakulteten

Utbildningsvetenskapliga fakulteten

erik.palsson@gu.se

031-786 1987

Petra Platen

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Handelshögskolan

petra.platen@sprak.gu.se

031-786 2749

OFR-S

Namn Ansvarsområde Mejl och telefon
Peter Brandt Gemensamma förvaltningen, IT-Fakulteten, Naturvetenskapliga fakulteten, Utbildningsvetenskapliga fakulteten

peter.brandt@gu.se

031-786 1169

Madelen Hansson Sahlgrenska akademin, Samhällsvetenskapliga fakulteten, Humanistiska fakulteten, Handelshögskolan

madelen.hansson@gs.gu.se

031-786 1171

Solveig Persson Konstnärliga fakulteten, Universitetsbiblioteken

solveig.persson@sprak.gu.se

031 - 786 1169

SEKO

Namn Ansvarsområde Mejl & Telefon

Salima Khamchane

 

Ewa Önnebjörk


Elaine Axelsson


Lars Nordvall

 
Gabriella Wendt

Gemensamma förvaltningen

 


Samhällsvetenskapliga fakulteten


Konstnärliga fakulteten, Humanistiska fakulteten

 

Handelshögskolan, Universitetsbiblioteken, Naturvetenskapliga fakulteten

Sahlgrenska akademin

seko@gu.se

031-786 1173


ewa.onnerbjork@gu.se
031-786 1172


elaine.axelsson@gu.se
031-786 5505


lars.nordvall@gu.se
031-786 3934

gabriella.wendt@gu.se
031-786 9778

 

 

Sidansvarig: rekrytering@gu.se|Sidan uppdaterades: 2017-09-14
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?