Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Göteborgs universitets pressrum

Välkommen till Göteborgs universitets pressrum. Denna sida vänder sig i första hand till dig som är journalist. Här finner du kontaktinformation, pressmeddelanden, expertlistor och bildarkiv.

Presskontakter

Ulrika Lundin

Pressekreterare

031–786 67 05
070–775 88 51
ulrika.lundin@gu.se

Peter Sundberg ÅbrandtPeter Sundberg Åbdrandt, presskontakt

Presskontakt

031–786 3819
073–201 5894
peter.sundberg@gu.se

Ann-Charlotte Schützer

Ledningskommunikatör

031–786 63 90
076–618 63 90
ann-charlotte.schutzer@gu.se
Har hand om frågor kring universitetsledningen.

Ekonomi och juridik

Maria Norrström
Kommunikationsansvarig
Handelshögskolan
031–786 1247, 070–922 6689
maria.norrstrom@handels.gu.se

Daniel Karlsson
Kommunikatör
Handelshögskolan
031–786 5477, 073–368 7520
daniel.karlsson@handels.gu.se

Humaniora

Johanna Hillgren
Kommunikatör
Humanistiska fakulteten
031–786 1068, 076–618 1068
johanna.hillgren@gu.se

IT

Catharina Jerkbrant
Kommunikatör
IT-fakulteten
031–772 4898, 076–618 2448
catharina.jerkbrant@itfak.gu.se

Konst

Pia Ahnlund
Kommunikatör
Konstnärliga fakulteten
031–786 6817, 076–618 6817
pia.ahnlund@gu.se

Medicin, odontologi & hälsa

Margareta Gustafsson Kubista
Kommunikatör
Sahlgrenska akademin
031–786 4976, 070–530 1980
margareta.g.kubista@gu.se

Naturvetenskap

Carina Eliasson
Kommunikatör
Naturvetenskapliga fakulteten
031–786 9873, 076–622 9873
carina.eliasson@science.gu.se

Tanja Thompsson
Kommunikationschef
Naturvetenskapliga fakulteten
031–786 9886, 076–622 9886
tanja.thompson@science.gu.se

Pedagogik, lärande och lärarutbildning

Torsten Arpi
Kommunikatör
Utbildningsvetenskapliga fakulteten
031–786 2161, 076–858 1187
torsten.arpi@gu.se

Samhällsvetenskap & psykologi

Lars-Olof Karlsson
Kommunikatör
Samhällsvetenskapliga fakulteten
031–786 4841, 076–618 4841
lars-olof.karlsson@gu.se

Pressmeddelanden

  • Digital teknologi stöttar elevers lärande om havet

    [2018-01-23] Virtuella plattformar kan praktiskt taget föra havet till klassrummen och fungera som ett stöd för elevers medvetenhet om havets betydelse. Det framgår av en avhandling från Göteborgs universitet.

  • Ny metod lyfter fram grönskans betydelse för staden

    [2018-01-23] Trots grönskans betydelse för hälsa och miljö har förtätningen av svenska städer under de senaste decennierna lett till att grönskan minskat i våra städer. En grupp forskare har därför, tillsammans med tjänstemän och praktiker, tagit fram en ny metod för hur ekosystemtjänster från stadens grönområden kan bedömas och värderas.

  • Risk för politisk urvattning med tvärsektoriell styrning

    [2018-01-17] I den kommunala förvaltningen anställs allt fler tjänstemän med ansvar för tvärsektoriella frågor, som hållbarhet, mänskliga rättigheter och folkhälsa. Dessa tjänstemän anses behövas på grund av verksamheternas ökade komplexitet. Samtidigt innebär deras arbetssätt och position i organisationerna att viktiga politiska värdekonflikter blir otydliga. Det framkommer i en avhandling från Göteborgs universitet.

Sidansvarig: Webbredaktionen|Sidan uppdaterades: 2018-01-08
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?